Olomouc, 12. července 2017 – Nestlé Česko - závod Zora, Dopravní podnik města Olomouce, WEBA Olomouc nebo třeba Marta Musilová, držitelka druhého místa v soutěži Živnostník roku Olomouckého kraje za rok 2016. Všechny jmenované spojuje jedna novinka, v nedávné době rozšířili členskou základnu Okresní hospodářské komory Olomouc. Komora si pochvaluje, že mezi členy má nové významné firmy i úspěšné živnostníky. Svým členům aktuálně pomáhá zejména u dvou hlavních témat, tím je legislativní chaos a nesoulad na trhu práce.
„V současnosti jsou v popředí jednoznačně dvě hlavní témata, která trápí zaměstnavatele. Tím prvním je stále se měnící legislativa, nové a nové povinnosti, kontroly a hrozící sankce. Druhým je nedostatek kvalifikované pracovní síly – zejména tedy v technických profesích. Na tato témata se snažíme intenzivně reagovat a přispívat k řešení,“ přiblížil hlavní problémy podnikatelů Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc.
Hospodářská komora zastupuje podnikatelskou veřejnost, a to přímo na základě zákona. V Olomouci usiluje o rozvoj podmínek pro podnikání. Poskytuje informační, poradenské a vzdělávací služby de facto již od roku 1851. Čím větší počet členů komora zastupuje, tím má samozřejmě větší váhu a šanci prosadit zájmy podnikatelské obce.
Právní elektronický systém PES
V rámci existující „legislativní džungle“ představila před časem Hospodářská komora svůj projekt PES (Právní elektronický systém). Ten má ambici přehledně a online zpřístupnit všechny povinnosti podnikatelů vyplývající pro ně ze zákonů a dalších právních předpisů na jednom místě. Současně umožní firmám a podnikajícím fyzickým osobám jejich přehlednou správu pro konkrétní obor či obory podnikání. Záměr je dokonce takový, aby orgány státní správy měly povinnost publikovat všechny právní povinnosti v tomto systému. Při nezveřejnění konkrétní povinnosti by podnikatel neměl být sankcionován. Za celým projektem stojí Hospodářská komora v čele s tvůrcem CzechPointů a datových schránek Zdeňkem Zajíčkem.
„Drobní živnostníci nemají kapacitu a mnohdy ani předpoklady pro sledování měnící se legislativy. Drahé právní služby si často nemohou dovolit. Paradoxní je, že ani sami zákonodárci, a dokonce ani soudy v některých případech nejsou schopni správně vyložit, jaká povinnost z dané legislativy vyplývá. To se musí změnit,“ dodává k systému PES Radim Kašpar.
Narovnání nesouladu na trhu práce
Firmy mají množství zakázek, ale nemají lidské kapacity, které by byly schopny poptávky v požadovaném čase plnit. Největší problémy jsou v technických oborech. Mladí lidé o studium technických oborů mnohdy nemají zájem a pak není dostatek pracovní síly. Okresní hospodářská komora se po vzoru Německa a Rakouska (a jejich duálního vzdělávání) snaží hrát roli hlavního mediátora mezi firemním prostředím a vzdělávacím systémem a usiluje také o narovnání nesouladu na trhu práce.
„Jedná se o dlouhodobě palčivé téma. Pro vyřešení je třeba především změna myšlení a vnímání technických oborů. Již nejde o něco ´špinavého a podřadného´, šikovný technik si vydělá daleko více než pracovník v kanceláři. V tuto chvíli se aktivně podílíme na krajském i místním akčním plánu rozvoje vzdělávání. Je zcela zásadní, aby studenti, ale i pedagogové, měli co nejužší kontakt s reálnou firemní praxí. Snažíme se akcentovat také podporu polytechnické výchovy již od mateřských škol. Důležité je propojení na podniky, ale i důraz na podnikavost mladých lidí a jejich digitální gramotnost. To je, nejen s ohledem na nastupující trend tzv. průmyslu 4.0., poměrně zásadní dovednost,“ sdělil k tématu Radim Kašpar.
Noví členové: významné firmy i úspěšní živnostníci