Reporty z našich akcí

Nejpřísnější norma na ochranu osobních údajů se blíží a dotkne se všech

Olomouc 28. 6. 2017 – Již ani ne rok nás dělí od účinnosti nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů – GDPR. Norma se dotkne v podstatě každé firmy. Kdo toto téma doposud nezaznamenal, nebo mu nepřikládá důležitost, může mít zásadní problémy.

Agenda GDPR je nadmíru aktuální, proto Okresní hospodářská komora Olomouc připravila vzdělávací seminář, který účastníkům poskytl základní informace o dané problematice, a to optikou práva i IT. Hlavním přednášejícím byl Matěj Zachar – bezpečnostní manažer firmy Safetica.

Novinky pro firmy

Nové nařízení znamená pro firmy nemalé novinky – jako například nutnou revizi smluv, směrnic a interních dokumentů. V mnohých organizacích, kde doteď nebyly jasně vymezené role a odpovědnosti pro práci s daty a jejich zabezpečením, budou muset tyto procesy urychleně vzniknout. Změny po technické stránce zasáhnou také velké množství interních systémů, které s osobními daty přijdou do kontaktu.

„Informace o zákaznících, dodavatelích a zaměstnancích zpracovává dnes téměř každá firma. Kromě toho se velké databáze osobních dat nacházejí například ve zdravotnických záznamech o pacientech nebo v registrech o občanech ve státní správě. Pokud organizace nepřizpůsobí toto zpracování novým podmínkám, hrozí jim pokuty do výše až 20 milionů € nebo 4 % celosvětového ročního obratu daného subjektu,“ upozornil například Matěj Zachar.

Účastníci semináře se mohli také dozvědět, že nařízení upravuje formu souhlasu se zpracováním osobních údajů, který je nutno získat od každého člověka při sběru těchto dat. Pro organizace státní správy a takové, které pracují s velkými databázemi nebo obzvlášť citlivými údaji se vztahuje další podmínka. Tou je jmenování osoby, odpovědné za ochranu osobních údajů (Data Protection Officer, DPO). Základní informace naleznete v prezentaci přednášejícího v tomto odkazu.

Akce se uskutečnila v novém kreativním coworkingovém centru Vault42

Menu